Overview
Specification
LQ170M1LA4B

LQ170M1LA4B Basic Information
| Panel Model | LQ170M1LA4B |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.0 inch, 1920×1200 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ170M1LA4B Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 65 °C |
LQ170M1LA4B Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1200 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 730/760g (Typ./Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H), Antireflection |
| Active Area | 365.76×228.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 371.8×232.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 382.2×248 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ170M1LA4B Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 340 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.20/1.40 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ170M1LA4B Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LQ170M1LA4B Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 735V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/58/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1330/1730V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 8.8W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ170M1LA4B Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 490mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SL-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
