Overview
Specification
LQ197V1LC17

LQ197V1LC17 Basic Information
| Panel Model | LQ197V1LC17 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ197V1LC17 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LQ197V1LC17 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 40 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2090×0.6225 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.6270×0.6225 mm (H×V) |
| Weight | 2.80Kgs (Max.) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 401.28×298.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 405.0×302.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 448.1×340.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 25.8 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ197V1LC17 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 260 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/45/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.329; Wy:0.339 |
| Sunlight Readable | N |
LQ197V1LC17 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LQ197V1LC17 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 800/900V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/6.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/60/70KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 2000V (Max.)(Ta=0℃) |
| Lamps Power Consumption | 19.2/21.6W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ197V1LC17 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 270mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF14A-20P-1.25H, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
