Overview
Specification
LQ315D1EG02

LQ315D1EG02 Basic Information
| Panel Model | LQ315D1EG02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,31.5 inch, 3840×2160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ315D1EG02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LQ315D1EG02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 3840(RGB)×2160 (UHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 139 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.06058×0.18715 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.18175×0.18715 mm (H×V) |
| Weight | 1.1Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 23%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 697.92×392.58 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 722.6×438.98 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.62 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ315D1EG02 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LQ315D1EG02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LQ315D1EG02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LQ315D1EG02 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (8 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.0/2.5A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - PF050-O51B-C20-C, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
