Overview
Specification
LQ350AA6002
LQ350AA6002 Basic Information
| Panel Model | LQ350AA6002 |
|---|---|
| Panel Brand | ChiHsin |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ350AA6002 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LQ350AA6002 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 81 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.150×0.216 mm (H×V) |
| Weight | 16g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 72×50.544 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 80×57.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.52 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ350AA6002 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 120 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.) |
| Sunlight Readable | N |
LQ350AA6002 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
LQ350AA6002 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LQ350AA6002 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3./15/-10V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Interface Type | FPC |
