Overview
Specification
LQ370D3LZ14B

LQ370D3LZ14B Basic Information
| Panel Model | LQ370D3LZ14B |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,37 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ370D3LZ14B Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
LQ370D3LZ14B Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.14225×0.42675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.42675×0.42675 mm (H×V) |
| Weight | 8.0±0.3Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (2H), Antireflection |
| Active Area | 819.4×460.9 mm (H×V) |
| Bezel Area | 828.6×469.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 877×516 mm (H×V) |
| Outline Depth | 33.2/56.0 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ370D3LZ14B Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 550 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 6/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.278; Wy:0.285 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ370D3LZ14B Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ370D3LZ14B Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 18 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 60K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 5.0/5.5A (Typ./Max.) |
LQ370D3LZ14B Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.7/1.5A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
