Overview
Specification
LQ4NC02

LQ4NC02 Basic Information
| Panel Model | LQ4NC02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 479×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ4NC02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Remarks | NTSC(M) |
LQ4NC02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 479×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.171×0.2641 mm (H×V) |
| Weight | 180±10g |
| Active Area | 81.9×61.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 92.4×71.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 110.2×85.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 20.7 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-Ф2.0) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ4NC02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 30 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LQ4NC02 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LQ4NC02 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | HCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Voltage | 95/110/125V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 13/15/18mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 20/50KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 600V (Min.) |
| Lamps Power Consumption | 1.7/2.3W (Typ./Max.) |
| Lamp Driver Board | No |
LQ4NC02 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog RGB + Composite Video (NTSC) |
| Input Voltage for Panel | 5.0/-8.0V (Typ.)(VSH/VSL) |
| Input Current for Panel | 90/-55mA (Typ.)(ISH/ISL) |
| Panel Power Consumption | 0.89/1.22W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
