Overview
Specification
LQ64SP1

LQ64SP1 Basic Information
| Panel Model | LQ64SP1 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ64SP1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LQ64SP1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Weight | 153g |
| Active Area | 129.6×97.2 mm (H×V) |
| Bezel Area | 131.6×99.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 175×126.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.8 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ2.2; 2-2.2×3.0) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ64SP1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 100 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/40 (Typ.)(Tr/Td) |
| Transmissivity | 13.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LQ64SP1 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LQ64SP1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Lamp Driver Board | No |
LQ64SP1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 220/360mA (Typ./Max.)(ICC) |
| Voltage for Display Signals | -0.3V≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC+0.3V |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - IL-FPR-40S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
