Overview
Specification
LQ695D3HC8W

LQ695D3HC8W Basic Information
| Panel Model | LQ695D3HC8W |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,70 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ695D3HC8W Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LQ695D3HC8W Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 31 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2672×0.8015 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.8015×0.8015 mm (H×V) |
| Weight | 4.58Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 5%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1538.88×865.62 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1548.88×882.12 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ695D3HC8W Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 5 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 7.2% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LQ695D3HC8W Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|
LQ695D3HC8W Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LQ695D3HC8W Signal Interface
| Signal Category | Mini LVDS |
|---|---|
| Signal Class | Mini LVDS |
| Interface Type | Connector |
