Overview
Specification
LQ695D3LA01

LQ695D3LA01 Basic Information
| Panel Model | LQ695D3LA01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,70 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ695D3LA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LQ695D3LA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 31 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2672×0.8015 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.8015×0.8015 mm (H×V) |
| Weight | 40±1.5Kgs |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 865.62×1538.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 928.4×1576.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 120.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LQ695D3LA01 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 2000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6/4 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.291; Wy:0.302 |
| White Variation | 1.33 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
LQ695D3LA01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LQ695D3LA01 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 16A (Typ.) |
LQ695D3LA01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.7/2.5A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RNE51SZ-HF-R1500, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
