Overview
Specification
LQ6AN101

LQ6AN101 Basic Information
| Panel Model | LQ6AN101 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.6 inch, 320×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ6AN101 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
LQ6AN101 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.119×0.357 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.357×0.357 mm (H×V) |
| Weight | 255±25g |
| Active Area | 114.2×83.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 140×102.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 20.0±0.1 mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-Φ2.2) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ6AN101 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 100 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LQ6AN101 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 5.6W (Typ.) |
LQ6AN101 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Driver Board | 370/460mA (Typ./Max.) |
LQ6AN101 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 98/130mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 00-6208-500-024-000, Pitch:1.0 mm, Pin:24 pins |
