Overview
Specification
LQ7BW516

LQ7BW516 Basic Information
| Panel Model | LQ7BW516 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ7BW516 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Remarks | NTSC(M) / PAL(B·G) |
LQ7BW516 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 75 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.108×0.375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.324×0.375 mm (H×V) |
| Weight | 345±20g |
| Surface | Antiglare, Antireflection |
| Active Area | 155.52×87.75 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 173×106 mm (H×V) |
| Outline Depth | 14.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ7BW516 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 60 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LQ7BW516 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LQ7BW516 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 380±40V |
| Lamp Current | 3.0/6.5/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 30/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 950/1100V (Max.)(Ta=+25/-30℃) |
| Lamps Power Consumption | 5.0/5.9W (Typ.Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ7BW516 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) |
| Input Voltage for Panel | 5.3/13/-16V (Typ.)(VSH/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 73/0.9/4.9mA (Typ.)(ISH/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 477/558mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | FCI - SFR24R-1STE1, Pitch:0.8 mm, Pin:24 pins |
