Overview
Specification
LR043AC212
LR043AC212 Basic Information
| Panel Model | LR043AC212 |
|---|---|
| Panel Brand | ChiHsin |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LR043AC212 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LR043AC212 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 55g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Bezel Area | 98.7×56.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LR043AC212 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M () |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.330; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
LR043AC212 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LR043AC212 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 22/23.1//25V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/30mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LR043AC212 Signal Interface
| Signal Category | Parallel/Serial |
|---|---|
| Signal Class | Digital RGB (8/24-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3/5.0V (Typ.)(DVDD/AVDD) |
| Input Current for Panel | 9/3mA (Typ.)(IDVDD/IAVDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
