Overview
Specification
LS032J7LX02

LS032J7LX02 Basic Information
| Panel Model | LS032J7LX02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.2 inch, 320×480 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS032J7LX02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LS032J7LX02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 182 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0465×0.1395 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1395×0.1395 mm (H×V) |
| Weight | 16g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 44.64×66.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.55×76.45 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.95 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS032J7LX02 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 10:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Reflectance Ratio | 3% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS032J7LX02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 384mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS032J7LX02 Signal Interface
| Signal Category | MDDI |
|---|---|
| Signal Class | MDDI (1 data lane) |
| Input Voltage for Panel | 2.85/2.6V (Typ.)(AVDD/IOVDD) |
| Input Current for Panel | 15/1.0mA (Typ.)(AIDD/IOIDD) |
| Interface Type | Connector |
