Overview
Specification
LS035B7UG1PZ

LS035B7UG1PZ Basic Information
| Panel Model | LS035B7UG1PZ |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.5 inch, 320×480 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS035B7UG1PZ Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LS035B7UG1PZ Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 162 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.052×0.156 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.156×0.156 mm (H×V) |
| Weight | 4.9g |
| Active Area | 49.92×74.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 53.94×81.6 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS035B7UG1PZ Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) (Reflective) |
| Viewing Angle | 60/60/60/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 6.1% (Typ.)(with Polarizer) |
| Reflectance Ratio | 1.3% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS035B7UG1PZ Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LS035B7UG1PZ Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 4.0/10.29/-5.14V (VCS/VDD/VEE) |
|---|
