Overview
Specification
LS040B3SX01

LS040B3SX01 Basic Information
| Panel Model | LS040B3SX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,4.0 inch, 640×960 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS040B3SX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
LS040B3SX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×960 (DVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 291 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.029×0.087 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.087×0.087 mm (H×V) |
| Weight | 19g |
| Surface | Clear |
| Active Area | 55.68×83.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 59.8×91.85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.6±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS040B3SX01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 11/24 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.327 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS040B3SX01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LS040B3SX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 21.7V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS040B3SX01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (2 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.5V (Typ./Max.) |
| Input Current for Panel | 11.4/37.0mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 502430-2410, Pitch:0.4 mm, Pin:24 pins |
