Overview
Specification
LS041Y3LW01

LS041Y3LW01 Basic Information
| Panel Model | LS041Y3LW01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,4.1 inch, 800×480 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS041Y3LW01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
LS041Y3LW01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 225 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0375×0.1125 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1125×0.1125 mm (H×V) |
| Weight | 41g (Typ.) |
| Active Area | 90×54 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 106.6×64.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LS041Y3LW01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 385 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 22/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.314; Wy:0.334 |
| Sunlight Readable | N |
LS041Y3LW01 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LS041Y3LW01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 28.0/31.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/35mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 0.58/1.10W (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LS041Y3LW01 Signal Interface
| Signal Category | FlatLink3G |
|---|---|
| Signal Class | FlatLink3G |
| Input Voltage for Panel | 2.75/1.8V (Typ.)(VDD/VDD1) |
| Input Current for Panel | 28/12mA (Typ.)(IDD/IDD1) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD1; 0.7VDD1≤VIH≤VDD1 |
| Interface Type | FPC |
