Overview
Specification
LS044Q7DH01

LS044Q7DH01 Basic Information
| Panel Model | LS044Q7DH01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,4.4 inch, 320×240 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS044Q7DH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Memory LCD, HR-TFT |
LS044Q7DH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.280×0.280 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.280×0.280 mm (H×V) |
| Weight | 26g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 89.6×67.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 94.8×75.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.64 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LS044Q7DH01 Optical Features
| Display Mode | Normally White, Transflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 18:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome (1-bit) |
| Response Time | 10/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.307; Wy:0.330 |
| Reflectance Ratio | 17.5% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS044Q7DH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LS044Q7DH01 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 5.0/5.0V (VDD/VDDA) |
| Panel Power Consumption | 600uW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
