Overview
Specification
LS050T1SX04

LS050T1SX04 Basic Information
| Panel Model | LS050T1SX04 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,5.0 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS050T1SX04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LS050T1SX04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 443 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0191×0.0573 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0573×0.0573 mm (H×V) |
| Weight | 21.5g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 61.884×110.016 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.3×118.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS050T1SX04 Optical Features
| Display Mode | New Mode2, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.11/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS050T1SX04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in R6331 |
LS050T1SX04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 5K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 18.0/19.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 720mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS050T1SX04 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.0/-5.0V (Typ.)(IOVDD/AVDD+/AVDD-) |
| Input Current for Panel | 17.1/11.8/-5.4mA (Typ.)(IOIDD/AIDD+/AIDD-) |
| Interface Type | FPC |
