Overview
Specification
LS052T1SX02

LS052T1SX02 Basic Information
| Panel Model | LS052T1SX02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,5.2 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS052T1SX02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LS052T1SX02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 427 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0198×0.0594 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0594×0.0594 mm (H×V) |
| Weight | 15.0g (Typ.) |
| Active Area | 64.152×114.048 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65.552×119.698 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.1 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
LS052T1SX02 Optical Features
| Display Mode | New Mode2, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 600 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 95% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 32 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.18/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS052T1SX02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Suggest NT35695 |
LS052T1SX02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS052T1SX02 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.6/-5.6V (Typ.)(VDDI/VSP/VSN) |
| Input Current for Panel | 18.7/8.5/9.2mA (Typ.)(IDDI/ISP/ISN) |
| Interface Type | Connector |
