Overview
Specification
LTM025D88

LTM025D88 Basic Information
| Panel Model | LTM025D88 |
|---|---|
| Panel Brand | Toshiba Matsushita |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.5 inch, 240×345 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM025D88 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | High-Speed Serial I/F |
LTM025D88 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×345 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 6.5g (Typ.) |
| Active Area | 36.7×52.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.7×60.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.3 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LTM025D88 Optical Features
| Display Mode | VMW, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 650 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Reflectance Ratio | 4.4% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LTM025D88 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LTM025D88 Signal Interface
| Signal Category | M-CMADS |
|---|---|
| Signal Class | M-CMADS |
| Input Voltage for Panel | 1.8V,2.8V |
| Panel Power Consumption | 16.0mW (Typ.) |
