Overview
Specification
LTM030DH60

LTM030DH60 Basic Information
| Panel Model | LTM030DH60 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.0 inch, 240×427 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM030DH60 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LTM030DH60 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×427 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 3.3g (Typ.) |
| Active Area | 36.72×65.33 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.52×72.63 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.576 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LTM030DH60 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K () |
| Color Gamut | 64% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 45/45 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/70 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 5.4% (Typ.)(with Polarizer) |
| Reflectance Ratio | 3.8/4.8% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LTM030DH60 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTM030DH60 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LTM030DH60 Signal Interface
| Signal Category | M-CMADS |
|---|---|
| Signal Class | M-CMADS + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/1.8V (Typ.)(VCC/VDDIO) |
| Input Current for Panel | 5.1/1.9mA (Typ.)(ICC/IDDIO) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
