Overview
Specification
LTM04C380K

LTM04C380K Basic Information
| Panel Model | LTM04C380K |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.0 inch, 640×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM04C380K Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM04C380K Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 201 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.042×0.126 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.126×0.126 mm (H×V) |
| Weight | 56g (Typ.) |
| Active Area | 80.64×60.48 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 117.9×72.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.7/7.7 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM04C380K Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 130 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
LTM04C380K Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 1.1W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LTM04C380K Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 325V (Typ.) |
| Lamp Current | 1.5/2.0/3.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 750V (Min.)(Ta=0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM04C380K Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 115mA (Typ.)(IDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - IL-FHJ-27S-HF, Pitch:0.3 mm, Pin:27 pins |
