Overview
Specification
LTM08C355S

LTM08C355S Basic Information
| Panel Model | LTM08C355S |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,8.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM08C355S Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM08C355S Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 119 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.071×0.213 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.213×0.213 mm (H×V) |
| Weight | 195g (Typ.) |
| Active Area | 170.4×127.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 173.4×130.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 200.3×140.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ2.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM08C355S Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
LTM08C355S Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 2.7W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LTM08C355S Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 455±50V |
| Lamp Current | 2.0/4.2/5.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1100/1600V (Min./Max.)( Ta=0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM08C355S Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 240mA (Typ.)(IDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53794-0308, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
