Overview
Specification
LTM10C348U

LTM10C348U Basic Information
| Panel Model | LTM10C348U |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM10C348U Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM10C348U Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 217.2×164.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 238.6×173.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.2 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.0) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM10C348U Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 130 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 30/30/10/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.340; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.82 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LTM10C348U Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTM10C348U Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 610±50V |
| Lamp Current | 2.5/4.2/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/50/60KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1200/1600V (Min./Max.)(Ta=0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM10C348U Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 250/390mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19L-14P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:14 pins |
