Overview
Specification
LTM10C386

LTM10C386 Basic Information
| Panel Model | LTM10C386 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,10.4 inch, 1600×1200 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM10C386 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM10C386 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×1200 (UXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 192 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.044×0.132 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.132×0.132 mm (H×V) |
| Weight | 300g |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 242.4×173.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.6 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM10C386 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LTM10C386 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 4.9W (Typ.) |
LTM10C386 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
LTM10C386 Signal Interface
| Signal Category | TMDS |
|---|---|
| Signal Class | TMDS |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
