Overview
Specification
LTM12C300

LTM12C300 Basic Information
| Panel Model | LTM12C300 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,12.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM12C300 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM12C300 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 245.76×184.32 mm (H×V) |
| Bezel Area | 250.4×188.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 261.6×202.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.9±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4 pcs) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM12C300 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/65/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
LTM12C300 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTM12C300 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 740±50V |
| Lamp Current | 2.0/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/55/60KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 950/1100V (Min./Max.)(Ta=0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM12C300 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 225mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19L-20P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
