Overview
Specification
LTM12C505W

LTM12C505W Basic Information
| Panel Model | LTM12C505W |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,12.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM12C505W Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM12C505W Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Weight | 275g |
| Active Area | 245.76×184.32 mm (H×V) |
| Bezel Area | 248.2×188.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 261×199 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM12C505W Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 165 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 25 (Max.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
LTM12C505W Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 4.44W (Typ.) |
LTM12C505W Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 625V (Typ.) |
| Lamp Current | 6.0mA (Typ.) |
| Lamp Startup Voltage | 1200/1400V (Min/Max.)(Ta=0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM12C505W Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 210mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19L-20P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
