Overview
Specification
LTP500WV-B04

LTP500WV-B04 Basic Information
| Panel Model | LTP500WV-B04 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTP500WV-B04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | Integrated Gate Driver. |
LTP500WV-B04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 186 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0455×0.1365 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1365×0.1365 mm (H×V) |
| Weight | 30.7/32.2g (Typ./Max.) |
| Active Area | 109.2×65.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 117×75.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.68±0.03 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTP500WV-B04 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 80 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 20/20/30/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
| Reflectance Ratio | 6.3% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LTP500WV-B04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTP500WV-B04 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LTP500WV-B04 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/4.85V (Typ.)(DVDD/AVDD) |
| Input Current for Panel | 7/10mA (Typ.)(IDVDD/IAVDD) |
| Panel Power Consumption | 75mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
