Overview
Specification
LTP500WV-F03

LTP500WV-F03 Basic Information
| Panel Model | LTP500WV-F03 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTP500WV-F03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LTP500WV-F03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 186 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0455×0.1365 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1365×0.1365 mm (H×V) |
| Active Area | 109.2×65.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 122.4×79 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.75 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTP500WV-F03 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 170 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | Y |
LTP500WV-F03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 1.188W (Typ.) |
LTP500WV-F03 Backlight System
| Lamp Type | WLED |
|---|
