Overview
Specification
LTS500Q1-GF3

LTS500Q1-GF3 Basic Information
| Panel Model | LTS500Q1-GF3 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTS500Q1-GF3 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Remarks | NTSC Analog interface |
LTS500Q1-GF3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 79 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.106×0.318 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.318×0.318 mm (H×V) |
| Weight | 108g (Max.) |
| Active Area | 101.76×76.32 mm (H×V) |
| Bezel Area | 105.5×80.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 130.4×93.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.1±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ2.5; 2-Φ2) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTS500Q1-GF3 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Response Time | 10/40 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/30/10 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
LTS500Q1-GF3 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LTS500Q1-GF3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 690V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/3.5/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/80KHz (Min./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTS500Q1-GF3 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 3/5/21/-10V (Typ.)(VDD1/VDD2/VON/VOFF) |
| Input Current for Panel | 300/400mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
