Overview
Specification
LTY320HQ01

LTY320HQ01 Basic Information
| Panel Model | LTY320HQ01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,31.5 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTY320HQ01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
LTY320HQ01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 69 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.12125×0.36375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.36375×0.36375 mm (H×V) |
| Weight | 5.00Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 0.8%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 698.4×392.85 mm (H×V) |
| Bezel Area | 703.6×399.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 727.6×424 mm (H×V) |
| Outline Depth | 25.2 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTY320HQ01 Optical Features
| Display Mode | SPVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.285 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LTY320HQ01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTY320HQ01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 171/194V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 110/200mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTY320HQ01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.3/1.7A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RNE51SZ-HF-R1500, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
