Overview
Specification
LTY550HQ04

LTY550HQ04 Basic Information
| Panel Model | LTY550HQ04 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,55 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTY550HQ04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
LTY550HQ04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 40 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.210×0.630 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.630×0.630 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare (Haze 2%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1209.6×680.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1217.6×688.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1243.6×712.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 18.1 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTY550HQ04 Optical Features
| Display Mode | SVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.285 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LTY550HQ04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTY550HQ04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 200V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTY550HQ04 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.2/1.6A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RNE51SZ-HF-R1500, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
