Overview
Specification
LTZ520HA01

LTZ520HA01 Basic Information
| Panel Model | LTZ520HA01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,52 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTZ520HA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTZ520HA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 42 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.200×0.600 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.600×0.600 mm (H×V) |
| Weight | 20.2Kgs (Max.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 1152×648 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1166.0×662.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1226×719.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 58.5 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTZ520HA01 Optical Features
| Display Mode | S-PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 550 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 90% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/6 (Typ.)(Tr/Td); 10 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.274; Wy:0.274 |
| White Variation | 1.29 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LTZ520HA01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTZ520HA01 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 24 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Current | 6.5mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | Embedded (Balance board) |
LTZ520HA01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.3/1.5A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
