Overview
Specification
M195FGK-L30

M195FGK-L30 Basic Information
| Panel Model | M195FGK-L30 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.5 inch, 1600×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M195FGK-L30 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | InnoTouch I |
M195FGK-L30 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×900 (HD+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 94 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.09×0.2664 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.27×0.2664 mm (H×V) |
| Weight | 1.58/1.65Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Hard coating (6H) |
| Active Area | 432×239.76 mm (H×V) |
| Bezel Area | 448.3×256.06 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 458×265.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.4/13.6 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on up, down bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
M195FGK-L30 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
M195FGK-L30 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
M195FGK-L30 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Right side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 34.1/37.4V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 65/69mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 8.86/9.72W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Lamp Driver Board | No |
M195FGK-L30 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.83/0.94A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.15/4.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | P-TWO - 187098-30091, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
