Overview
Specification
M220Z1-PS1

M220Z1-PS1 Basic Information
| Panel Model | M220Z1-PS1 |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,22.0 inch, 1680×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M220Z1-PS1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
M220Z1-PS1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1680(RGB)×1050 (WSXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.094×0.282 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.282×0.282 mm (H×V) |
| Weight | 619g (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 473.76×296.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 485.26×307.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.84 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M220Z1-PS1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 2/3 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 5.25% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
M220Z1-PS1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
M220Z1-PS1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
M220Z1-PS1 Signal Interface
| Signal Category | RSDS |
|---|---|
| Signal Class | RSDS (2 Channel) |
| Input Voltage for Panel | 13.8/5.0/3.3 (Typ.)(Vin/V5A/VDD) |
| Input Current for Panel | 300/25/55mA (Typ.)(Iin/I5A/IDD) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - IL-FHR-F36S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:36 pins |
