Overview
Specification
MXS4039

MXS4039 Basic Information
| Panel Model | MXS4039 |
|---|---|
| Panel Brand | Pioneer |
| Descrition | PM-OLED ,2.1 inch, 160×59 |
| Panel Type | PM-OLED |
| MXS4039 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
MXS4039 Mechanical Features
| Dot Resolution | 160(RGB)×59 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 83 PPI |
| Aspect Ratio | 8:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.102×0.306 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.306×0.306 mm (H×V) |
| Weight | 4.4g (Typ.) |
| Active Area | 48.93×18.034 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.6×24 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.65 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
MXS4039 Optical Features
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
MXS4039 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 16K(Typ.) (Hours) |
MXS4039 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3/18.0V (Typ.)(VDDA/VDDD/VAH) |
| Interface Type | FPC |
