Overview
Specification
N133HSE-DA3

N133HSE-DA3 Basic Information
| Panel Model | N133HSE-DA3 |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| N133HSE-DA3 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
N133HSE-DA3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Active Area | 293.76×165.24 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 301.97×175.19 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.07 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
N133HSE-DA3 Optical Features
| Display Mode | AAS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 14/11 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
N133HSE-DA3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
N133HSE-DA3 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
N133HSE-DA3 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
