Overview
Specification
P101DBZ-3Z1

P101DBZ-3Z1 Basic Information
| Panel Model | P101DBZ-3Z1 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 800×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| P101DBZ-3Z1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
P101DBZ-3Z1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0564×0.1692 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1692×0.1692 mm (H×V) |
| Weight | 77±3.8g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 135.36×216.576 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 140.4×225.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.07±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
P101DBZ-3Z1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 11/9 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 5.23% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
P101DBZ-3Z1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
P101DBZ-3Z1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
P101DBZ-3Z1 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.8/-5.8V (Typ.)(VDDIN/AVDD/AVEE) |
| Input Current for Panel | 65/30.2/19.8mA (Typ.)(IDDIN/AIDD/AIEE) |
| Panel Power Consumption | 0.6W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH33J-40S-0.5SH(10), Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
