Overview
Specification
PD035VL1
PD035VL1 Basic Information
| Panel Model | PD035VL1 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD035VL1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PD035VL1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 227 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0375×0.1095 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1125×0.1095 mm (H×V) |
| Weight | 78±5g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 72×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 75.2×55.55 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 85.2×66.45 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.45 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PD035VL1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 50/50/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PD035VL1 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
PD035VL1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 11.4V (Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 456mW (Max.) |
| Lamp Driver Board | No |
PD035VL1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 455.4/496.8mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19K-20P-1H(56), Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
