Overview
Specification
PD043IC-01C

PD043IC-01C Basic Information
| Panel Model | PD043IC-01C |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.3 inch, 720×1280 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| PD043IC-01C Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
PD043IC-01C Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 342 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02475×0.07425 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.07425×0.07425 mm (H×V) |
| Active Area | 53.46×95.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60.51×118.13 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.65 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
PD043IC-01C Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.11 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PD043IC-01C Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in HX8392-A |
PD043IC-01C Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
PD043IC-01C Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (3 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0V (IOVDD/AVDD) |
| Panel Power Consumption | 150mW (Max.) |
| Interface Type | Connector |
