Overview
Specification
PD050VL1
PD050VL1 Basic Information
| Panel Model | PD050VL1 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD050VL1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
| Remarks | Support the DENB mode, Sync mode (Hsync+Vsync) |
PD050VL1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 160 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.053×0.156 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.159×0.156 mm (H×V) |
| Weight | 173.6±10g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 101.76×74.88 mm (H×V) |
| Bezel Area | 106.7×78.50 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 120.7×92.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.5±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PD050VL1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PD050VL1 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
PD050VL1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S8P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 10.5V (Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.68W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
PD050VL1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 77.9mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19K-20P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
