Overview
Specification
PD064VX9
PD064VX9 Basic Information
| Panel Model | PD064VX9 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD064VX9 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PD064VX9 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0675×0.2030 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2025×0.2030 mm (H×V) |
| Weight | 54±5g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 129.6×97.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 143.62×110 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.4±0.14 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PD064VX9 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 50/50/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 7.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
PD064VX9 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON: PVI-2003A |
PD064VX9 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
PD064VX9 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3/9.5/17.0/-10.0V (Typ.)(VCC/VDD1/VDD2/VGG/VEE) |
| Input Current for Panel | 0.14/4.8/16/0.35/3.4mA (Typ.)(ICC/IDD1/IDD2/IGG/IEE) |
| Panel Power Consumption | 24.6/34.8mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD1; 0.8VDD1≤VIH≤VDD1 |
| Interface Type | FPC |
