Overview
Specification
PD065VX1
PD065VX1 Basic Information
| Panel Model | PD065VX1 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.5 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD065VX1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
PD065VX1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 122 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.069×0.207 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.207×0.207 mm (H×V) |
| Weight | 64±5g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 132.48×99.36 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 141.2×110.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.95 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PD065VX1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 50/70/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 5.6% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
PD065VX1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Driver IC | Built-in HX8250A01 + NT39207 |
PD065VX1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
PD065VX1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3//3.3/8.0/17.6/-7.0V (Typ.)(VCC1/VCC2/VDDA/VGG/VEE) |
| Input Current for Panel | 6.4/0.1/12.4/0.15/0.16mA (Typ.)(ICC1/ICC2/IDDA/IGG/IEE) |
| Panel Power Consumption | 124.43/369.17mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
