Overview
Specification
PD104SLI
PD104SLI Basic Information
| Panel Model | PD104SLI |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD104SLI Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PD104SLI Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 590±20g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 213.6×160.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 243×185.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.22/19.25 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PD104SLI Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/60/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.330; Wy:0.380 |
| White Variation | 1.25/1.82 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
PD104SLI Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
PD104SLI Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 11S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 52.8V (Max.) |
| Lamp Current | 94mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 9.93W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
PD104SLI Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 190/380A (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19K-20P-1H(56), Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
