Overview
Specification
PJ035IA-02P

PJ035IA-02P Basic Information
| Panel Model | PJ035IA-02P |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PJ035IA-02P Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PJ035IA-02P Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Active Area | 48.96×73.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 53.1×82.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.73±0.12 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
PJ035IA-02P Optical Features
| Display Mode | AAS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.301; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PJ035IA-02P Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in ILI9488 |
PJ035IA-02P Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 16.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 320mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
PJ035IA-02P Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (1 data lane) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | LS Mtron - GB042-24P-H10-E3000, Pitch:0.4 mm, Pin:24 pins |
