Overview
Specification
PJ045IA-01D

PJ045IA-01D Basic Information
| Panel Model | PJ045IA-01D |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.5 inch, 540×960 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PJ045IA-01D Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | For Lenovo |
PJ045IA-01D Mechanical Features
| Dot Resolution | 540(RGB)×960 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 247 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03425×0.10275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.10275×0.10275 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 55.485×98.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60.71×109.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.7/1.75 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
PJ045IA-01D Optical Features
| Display Mode | AAS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
PJ045IA-01D Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in NT35516 |
PJ045IA-01D Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 15.5V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 620mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
PJ045IA-01D Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (3 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXE630124, Pitch:0.4 mm, Pin:30 pins |
