Overview
Specification
PM101ZM1

PM101ZM1 Basic Information
| Panel Model | PM101ZM1 |
|---|---|
| Panel Brand | E Ink |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.0 inch, 1024×576 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PM101ZM1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
PM101ZM1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×576 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.072×0.216 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.216×0.216 mm (H×V) |
| Weight | 250g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 221.184×124.416 mm (H×V) |
| Bezel Area | 226.34×128.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 235×143 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.2 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PM101ZM1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | TBD |
| Sunlight Readable | N |
PM101ZM1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
PM101ZM1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S10P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamps Power Consumption | 2.16W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 5.0V (Typ.) |
PM101ZM1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 1.2W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
