Overview
Specification
PM12FC001B
PM12FC001B Basic Information
| Panel Model | PM12FC001B |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG SDI |
| Descrition | PM-OLED ,1.5 inch, 128×128 |
| Panel Type | PM-OLED |
| PM12FC001B Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
PM12FC001B Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 119 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.077×0.213 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.213×0.213 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 27.239×27.244 mm (H×V) |
| Bezel Area | 28.239×28.244 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 35.4×49.19 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.665 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PM12FC001B Optical Features
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | TBD |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.350 |
| Sunlight Readable | N |
PM12FC001B Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Driver IC | COF Built-in LD50T6160 |
| Driving Method | Duty: 1/128 |
PM12FC001B Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
PM12FC001B Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.5/13/15V (Typ.)(VDD/VDD1/VCC1/VCC2) |
| Input Current for Panel | TBD/0.85/TBD/30.5mA (Typ.)(IDD1/IDD2/ICC1ICC2) |
| Interface Type | FPC |
