Overview
Specification
PM42H2000

PM42H2000 Basic Information
| Panel Model | PM42H2000 |
|---|---|
| Panel Brand | COC |
| Descrition | PDP ,50 inch, 1366×768 |
| Panel Type | PDP |
| PM42H2000 Price | Request Price & Lead Time |
PM42H2000 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 31 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.270×0.810 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.810×0.810 mm (H×V) |
| Weight | 18.0±0.5Kgs |
| Active Area | 1105.6×622 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1180×678.3 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
PM42H2000 Optical Features
| Brightness | 1200 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | Y |
PM42H2000 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
PM42H2000 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
PM42H2000 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 10-bit) |
