Overview
Specification
PO023OX1
PO023OX1 Basic Information
| Panel Model | PO023OX1 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.3 inch, 240×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PO023OX1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Remarks | Octagonal shape, Circular active display Diameter=57.96mm |
PO023OX1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×240 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Circular Display |
| Dot Pitch | 0.0805×0.2415 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2415×0.2415 mm (H×V) |
| Weight | 46±5g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 57.96×57.96 mm (H×V) |
| Bezel Area | 60.96×60.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 75.6×75.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.64 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PO023OX1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.330; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
PO023OX1 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in HX8325 |
PO023OX1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 7.6V (Max.) |
| Lamp Current | 150mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.14W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
PO023OX1 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Current for Panel | 11.7/17.6mA (Min./Max) |
| Interface Type | FPC |
